
UE DZIAŁA NA RZECZ OGRANICZENIA ZANIECZYSZCZENIA PLASTIKIEM
Od 3 lipca 2021 r. jednorazowe talerze, sztućce, słomki, patyczki do balonów i patyczki higieniczne wykonane z plastiku nie mogą być wprowadzane na rynki państw członkowskich UE. Zasada ta obejmie również kubki, pojemniki na żywność i napoje wykonane ze styropianu, jak również wszystkie produkty wykonane z tworzyw sztucznych ulegających oksydegradacji. Na przygotowanie odpowiednich przepisów kraje europejskie miały 2 lata. W Polsce dalej nie udało się wdrożyć odpowiednich przepisów.
Jednorazowe produkty plastikowe są w całości lub częściowo wykonane z plastiku i z reguły są przeznaczone do jednorazowego lub krótkotrwałego użycia przed ich wyrzuceniem. Nowe przepisy zakazują stosowania niektórych artykułów plastikowych jednorazowego użytku, które można zastąpić rozwiązaniami alternatywnymi. Wprowadza się również specjalne środki w celu ograniczenia stosowania niektórych produktów. Ponad 80% odpadów zanieczyszczających morza i plaże w UE i na całym świecie to tworzywa sztuczne. Powstające z nich mikrocząsteczki plastiku dostają się do organizmów gatunków morskich, takich jak żółwie morskie, foki, wieloryby i ptaki, ale także ryby i skorupiaki, by na końcu trafić do organizmu człowieka — ostatniego ogniwa w łańcuchu pokarmowym.
W kolejnych latach zaś czekają nas kolejne ograniczenia. Od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będą musiały być na stałe przytwierdzone do butelek i pojemników, inaczej nie będzie można wprowadzić ich do sprzedaży. Od tego samego roku butelki plastikowe będą musiały być wykonane w co najmniej 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu (od 2030 r. – w 30 proc.). Unia sukcesywnie zwiększa też wymagany od krajów członkowskich poziom recyklingu plastiku.